بستن
FA EN AR RU FR CHI

چگونه یک تیم مدیریتی قوی تشکیل دهیم ؟

چگونه یک تیم مدیریتی قوی تشکیل دهیم ؟


چگونه یک تیم مدیریتی قوی تشکیل دهیم ؟

رشد تیم‌های مدیریتی برخاسته از نیاز به توسعه و اجرای برنامه‌های تغییر یا حل مسائل مهم داخلی و خارجی است. وجود دیدگاه‌های حرفه‌اي متعدد، تفکر جمعی، هدف و عملکرد مشترک برای اطمینان از حصول نتایج مطلوب ضروري است.

 

هیچ سازمان تجاری نیست که بتواند بدون یک تیم مدیریتی قوی که استراتژی‌ها و اقدامات لازم برای برد را به صورت هماهنگ در جهت کمک به تحقق اهداف، ماموریت و دیدگاه شرکت تنظیم نماید، رشد کرده و به حیاتش ادامه دهد. از‌ اين‌رو تشکیل یک تیم مدیریتی قوی بیانگر گزینش هدفمند افرادی با قابلیت‌های فردی تایید شده در جهت ارزش نهادن نه تنها به خود سازمان، بلکه مهم تر از آن به عموم مردمي‌است که سازمان به آنها خدمات‌رسانی مي‌نماید که همان مشتریان هستند.
از آن جا که یک تیم مدیریتی قوی باید شامل مجموعه‌اي از قواعد عمده همچون فروش و بازاریابی، امور مالی و ممیزی، امور قانونی، منابع انسانی، مهندسی، تولید، تدارکات و تکنولوژی باشد، دانش و ارزیابی نقش مهمي‌در تشکیل آن دارد. برای دستیابی به موفقیت، ساختار و ترکیب یک تیم مدیریتی ناگزیر باید بی‌نقص باشد.
بعد از اولین بازنشستگی‌ام، در ‌اينکه چگونه قسمتی از پول بازنشستگی‌ام را برای سود بردن از تجارتی میان مدت در سیستم‌های ارتباطی از راه دور به کار برم، با مشکل روبه‌رو بودم. از آنجا که تصمیم داشتم در شرکت دیگری دوباره استخدام شوم، شخصا نمي‌توانستم درگیر سرمایه‌گذاری شوم، اما مي‌بایست‌ اين فرصت خارج از کار را دنبال مي‌کردم، چرا که عملا طی مدت زمان کوتاه 3 تا 4 ساله به بار مي‌نشست.
سختی کار در ‌اينجا بود که مجبور بودم تیمي ‌متشکل از چهار مدیر حرفه‌اي خودکار که دارای شایستگی، انگیزه، تمرکز، گرایش، سابقه، شبکه کاری، بردباری و صمیمیت برای به جان خریدن سختی‌های یک تجارت نو پا باشند، تشکیل دهم و در آخر نیز اين تيم بايد قادر به تحقق اهداف من از تشکیل یک تیم مدیریتی و انجام آنچه مي‌خواستم در مدت کوتاه دو سال و نیم باشند. انجام دادن ‌اين کار بزرگ شامل تمرین سخت تفکر استراتژیک، اقدامات ریسک‌دار و تعیین‌کننده و بررسی‌های تصادفی سخت‌گیرانه برای آگاهی از نحوه پیشرفت امور مي‌شد. طبق تجربیات من تشکیل یک تیم مدیریتی قوی مستلزم طي مراحل زیر مي‌باشد:
الف) پایه کار خود را طرح‌ریزی کرده و آن را به اثبات رسانید
1- به عنوان اولین قدم، باید بدانید که کجا هستید و قرار است چه کاری انجام دهید
داشتن دیدگاهی در بدو امر، به شما‌ اين ‌ايده را خواهد داد که با چه نوع افرادی در راه رسیدن به هدف مورد نظر گام بردارید.
2- ماهیت کارتان که در واقع ماموریت شما مي‌باشد را بشناسید
دردناک است که ندانید مي‌خواهید چه کاری انجام دهید. مي‌گویند، «اگر ندانید به کجا مي‌خواهید بروید، هر مسیری شما را با خود خواهد برد.» ‌اينجا است که باید الگوی تجارت خود را در ارتباط با زمان، منابع مالی و شبکه کاری تعیین نمایید.

3- اهداف بلندمدت خود را تعیین کرده و هرگز مسیر آنها را گم نکنید
مشخص بودن دیدگاه و ماموریتم، باعث شد تا در تعیین اهداف سه ساله تجارت خود مشکلی نداشته باشم. برای از دست ندادن روال کار، مراحل عملکردی شش ماهه‌اي را تعیین نمودم؛ مدت زمانی منطقی که اقدامات انعطاف پذیری را در برابر تغییرات و ناسازگاری‌ها در برمي‌داشت. در ارتباط با اهدافم، در هر زمان مي‌دانستم که آيا با ماموریت و دیدگاه خود هماهنگ مي‌باشم یا خیر.
4- تحلیل SWOT را انجام داده و مفهوم تجارت را فرا گیرید
در ‌اينجا است که درک مشخصی از دو مفهوم خارجی و داخلی در تجارت به دست مي‌آورید. اصطلاح SWOT، بیانگر نقاط ضعف، قوت، فرصت‌ها و تهدیدها مي‌باشد. نقاط ضعف و قوت، مفاهیم داخلی سازمان هستند، حال آنکه فرصت‌ها و تهدیدها، من جمله عوامل رقابتی، از مفاهیم خارجی سازمان به شمار مي‌روند.
تمرین تحلیل SWOT، مي‌تواند مبنایی برای استراتژی‌های سازمان شما باشد. ‌اين تحلیل عوامل کلیدی موفقیت را به روی شما باز مي‌نماید.
5- استراتژی‌ها و اقدامات حمایتی را تنظیم کنید
زمان قابل توجهی را به رشد و گسترش استراتژی‌ها و اقدامات کلیدی در جهت دستیابی به مقاصد خود اختصاص دهید. حداقل 3 استراتژی جایگزین را که گزینه‌های دیگری نیز ارائه داده و نتایج قابل توجه مشابهی را به همراه دارند، تعیین نمایید.
و بالاخره اهمیت طی كردن ‌اين پنج مرحله در تشکیل یک تیم مدیریتی چه مي‌تواند باشد؟‌ اين مراحل اهمیت بسیاری دارند. در ‌اينجا است که شما مهارت کاملی در تجارت به دست مي‌آورید و‌اين دقیقا همان دانشی است که در متقاعد نمودن خبرگان مدیریت، برای پیوستن به خود نیاز دارید. اگر شما به عنوان مدیر پروژه، نمادی از ناآگاهی در مورد کارتان باشید، نمي‌توانید افراد را به سمت خود جذب نمایید.
ب) اعضای تیم خود را پیدا کنید
1- برای هر پست مدیریتی، شرح شغلی بسیار دقیق ارائه دهید
داشتن شرح شغلی واضح و مکتوب برای هر یک از کارکردهای مدیریتی، حاکی از عقیده راسخ و تعهد شما نسبت به کار بوده و بیانگر ارزش سازمانی پست تعیین شده هر یک از اعضای‌ آينده مي‌باشد. با هدایت تیم،‌ اين عمل همچنین موجب تحسین نقش هر یک از اعضا توسط شما مي‌شود.
2- برای هر عضوی از تیم، میزان‌های مناسبی ازعملکرد تعیین کنید
دانستن آنکه عملکرد هر یک از اعضا چگونه ارزیابی و اندازه گیری مي‌شود، آنها را مطمئنا علاقه‌مند مي‌سازد.‌ اين استانداردها و میزان‌های عملکردی، بیانگر ارزش نسبی جایگاه افراد و ‌اينکه آيا رسیدن به نتایج دلخواه در توان و ظرفیت‌شان است، مي‌باشد.‌ اين میزان‌ها به داوطلبین کمک مي‌نماید تا تصمیم بگیرند آيا به تیم شما ملحق شوند یا خیر.
3- اعضای تیم مدیریتی خود را شناسایی و ارزیابی کنید
منابع فراوانی برای یافتن افراد مورد نظرتان وجود دارد. برای مثال: بنگاه‌های کاریابی و جذب‌کنندگان نیرو. من بهتر دیدم که ابتدا خود دست به کار شوم. هیچ چیز نمي‌تواند جای برخورد مستقیم با افرادی که خودمان به خوبی مي‌شناسیم را بگیرد، زیرا به آنها به دلیل شایستگی، صداقت، سخت‌کوشی، سابقه و دسترسی‌شان به شبکه‌اي از افراد با نفوذ در تجارت، احترام مي‌گذارید، اعتماد دارید و ارزش زیادی برایشان قائل هستید و البته آنها نیز برای شما به عنوان یک انسان و یک حرفه‌اي، ارزش قائلند.
ج) راهی برای اتحاد و انسجام اعضای تیم شناسایی و تعیین کنید
انجام‌اين مرحله به معنای درک ضرورت انسجام پایدار، ارزش مشترک، احترام متقابل، همکاری، رهبری، کار گروهی، مسوولیت پذیری و شفافیت در کار(کسی در تیم برتری ندارد)، از سوی هر داوطلب مي‌باشد. لازم است تا نوعی فرهنگ کیفیت و برتری، محیطی به دور از کارهای سطحی و متوسط و تیمي‌موفق در پیشبرد اهداف و مقاصد در سازمان نهادینه شود.
د) اعضای تیم مدیریتی خود را انتخاب کرده و به کار گمارید
پس از تثبیت پایه‌کاری خود و تعیین شیوه اتحاد تیم، برای آخرین شرایط کار، شامل پکیج جبرانی آماده باشید. با پیوستن دوستانی به تیم مدیریتی،‌ اين عمل مي‌تواند راحت‌تر انجام گیرد، اما اگر اعضای تیم‌ آينده شما از دایره همکاران جدا باشند، کار بسیار متفاوت خواهد بود.
در هر صورت، کار باید بر اساس تحلیل حساسیت قبلی که نیازهای اعضای تیم را با الزامات مالی تجارت منطبق مي‌نماید، انجام گیرد. در صورت موافقت با شرایط پیشنهادی، با هر یک از اعضای تیم به طور خصوصی ملاقات كرده و به سرعت آنهایی را که اعلام پذیرش و تعهد کامل نسبت به پیشنهاد شما مي‌نمایند،
انتخاب کنید.
پس از مرحله انتخاب، جلسه‌اي با اعضای تیم ترتیب داده، یخ آنها را کم کم بشکنید، سازگاری آنها را با هم محک زده و اوراق استخدامي ‌را در اختیارشان قرار دهید.
ه) عملکرد تیم را پیگیری و کنترل کنید
با حرکت تیم به سمت جلو، تلاش فراوانی در جهت نظارت و کنترل دوره‌اي هر بخش از کار كرده، اقدامات اصلاحی را به موقع انجام دهید و دائما از هماهنگی با اهداف، ماموریت و دیدگاه سازمان خود اطمینان حاصل نمایید. ‌اين نوع مشارکت فعالانه در انجام کار، رهبری شما را برجسته كرده و همه اعضا به اتفاق به سوی موفقیت حرکت خواهند كرد.

 

مترجم: مائده ارباب زاده

 

آدرس کوتاه :