بستن
FA EN AR RU FR CHI

5تکنيک مقابله با تنش های کار

5تکنيک مقابله با تنش های کار


5تکنيک مقابله با تنش های کار

استرس، پديده ای ناگزير در زندگی مدرن امروزی است. نزديک به 25 درصد از افراد همواره معتقدند شغلشان، مهم ترين منبع استرس در زندگی شان است که به واسطه شرايط کاری نامناسب، فشار کار و فرصت های شغلی کم تنش های زيادی را به آنها وارد می کند. اگرچه براساس پژوهش های گسترده، مقادير کم استرس برای سلامتی مفيد است اما در مدت طولاني، بدن را با عوارض جبران ناپذيری مواجه می کند و احتمال افسردگي، اضطراب، بيماری های قلبی و عروقي، مشکلات اسکلتی و عضلاني، تضعيف سيستم ايمنی و خطر ابتلابه سرطان را افزايش می دهد.

 

 بر اين اساس سازگاری با شرايط پراسترس بخصوص در محل کار ارزش بيشتری پيدا می کند تا در حين ادامه فعاليت اجتماعي، مصونيت بدن در برابر عوامل استرس زا کاهش داده شود. 

    
    
    صبحانه ای مغذي
    خوردن صبحانه را فراموش نکنيد. اهميت دادن به خوردن صبحانه قبل از آغاز يک روز کاري، انرژی لازم برای فعاليت و رويارويی بهتر با مسائل کاری را فراهم می کند. بنابراين چنانچه درصدد هستيد آسيب پذيری کمتری در برابر استرس های محيطی داشته باشيد ريزمغذی ها و کالری لازم وعده صبحگاهی خود را حذف نکنيد.
    
    
    ورزش روزانه
    روزانه نيم ساعت ورزش کنيد و هنگام انجام مسئوليت های کاری از نرمش های مخصوص و مرتبط با نوع کار خود بهره ببريد تا خستگی را از تن به در کرده و گردش خون تان از سرعت کافی برخوردار شود.
    
    
    فاصله گرفتن نيم روزي
    وعده ناهار را دور از ميز يا محيط کاری خود ميل کنيد. در چنين شرايطی است که کمی از مشغله های کاری فاصله گرفته و به ذهن خسته تان، فرصت بازيابی و تجديد انرژی می دهيد. همواره وقتی را برای خانواده خود اختصاص دهيد تا با قرار گرفتن در محيط خانواده و کنار فرزندان و همسر از يکنواختی زندگی جلوگيری کرده و شما را در برابر تنش های کاری کم تحمل نکند.
    
    
    نقش آشاميدنی ها
    گاهی اوقات به جای قهوه يا چاي، آب را جايگزين کنيد تا با کمک به متابوليسم بدن، استرس آثار مخرب کمتری بر سطح سلامت تان بگذارد. موارد فوق تنها زمانی ميسر خواهد بود که شما خواب کافی نيز داشته باشيد. علاوه بر موارد گفته شده که تحت عنوان مراقبت از خود نام گرفته ، استراتژی های ديگری نيز وجود دارد که به سازگاری شما با وضعيت پراسترس کاری کمک می کند.
    
    
    زمان بندي
    اولويت بندی زمان و وظايف يکی از مهم ترين تکنيک های مبارزه با استرس است. به اين منظور لازم است از برنامه ريزی دقيق تری برای ساماندهی مسئوليت های خود استفاده کنيد و برای انجام هريک زمانی را تعيين کنيد. صبح ها 10 الی 15 دقيقه زودتر به محل کار خود برويد. به اين ترتيب فرصت لازم برای دسته بندی وظايف و مرور آنها وجود دارد که مانع از تاخير در انجام آن می شود.
    استراحت های کوتاه در بين کار، انرژی شما را تجديد می کند و فکر شما را آرام تر می کند. ليستی از وظايف روزانه خود تهيه کرده و آن را اولويت بندی کنيد.
    
    
    نقش افکار منفي
    افکار منفی را از خود دور کنيد. تفکر مثبت نسبت به شغلی که مشغول آن هستيد و نسبت به همکاران تان، انگيزه شما را برای ادامه کار افزايش داده و تحمل شرايطی هر چند پراسترس را برای شما راحت تر می کند. سعی در کنترل شرايط غيرقابل کنترل نداشته باشيد.
    بسياری از پديده ها در محيط کاری ما تحت کنترل مان نيستند بويژه رفتار همکارانمان، بنابراين برای رهايی از استرس کار با چنين افرادی از تغيير آنها پرهيز کرده و انرژی تان را صرف مسائل تحت کنترل خودتان کنيد. اطلاعات خود را راجع به شغلتان افزايش دهيد و مهارت ها و توانايی تان را به روز کنيد. روابط خود را با همکارانتان بيش از گذشته دوستانه کنيد.

آدرس کوتاه :